Intel, Horse Ridge Adını Verdiği Yeni Çip’i Tanıttı

Dünyanın en büyük Bilgisayar işlemcileri üreticilerinden İntel, kuantum bilgisayarlar için ürettiği Horse Ridge adını verdiği yeni bir yonga duyurdu. Kuantum bilgisayarlar da birden çok kübiti kontrol edebilecek kriyojenik bir denetleyici olacak bu çip sayesinde Kuantum bilgisayarlar aynı anda birçok kübiti kontrol edebilecek. Intel’in Quantum Donanım Direktörü Jim Clarke, “İlgi genellikle kübitler üzerinde olsa da; birçok kübiti aynı anda kontrol edebilme özelliği, sektör için bir meydan okuma idi. Intel, ticari kuantum sistemlerin ortaya çıkabilmesi için kuantum kontrolünün çok önemli olduğunu farketti. Bu yüzden kuantum hata düzeltme ve denetimine yatırım yapıyoruz. Horse Ridge sayesinde Intel, testleri hızlandırabilecek ve kuantum bilgisayarlarının potansiyelini gerçekleştirebilecek ölçeklendirilebilir bir denetleme sistemi geliştirmiş oldu” açıklaması yaptı.

Horse Ridge ile birlikte Intel, şirketin birden fazla kubit‘i kontrol etmesini ve gelecekteki sistemleri daha büyük Kubit sayılarına ölçeklendirmesi açısından açık bir yol belirleyecek zarif bir çözüm olacağa benziyor.

Kuantum Pratikliği;  Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarların, kübitlerin aynı anda birden fazla durumda var olmasına izin veren bir kuantum fiziği fenomeninden yararlanarak başa çıkamayacakları problemleri çözme potansiyeli oluşturmayı hedefler. Sonuç olarak, kubitler aynı anda çok sayıda hesaplama yaparken, karmaşık problem çözmeyi önemli ölçüde hızlandırmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.